Hakkımızda

Güfte Edebiyat, Mayıs 2022’de yayın hayatına başlamış bir kültür, sanat, edebiyat platformudur. Edebiyat merkezli yayın yapmakla birlikte kültüre ve sanata dair çeşitli yazı, çizim ve fotoğraf çalışmalarına da yer vermekteyiz.
Günümüzde gerek basılı, gerek dijital olarak yayın yapan onlarca dergi ve platformun mevcut olduğu ortamda Güfte Edebiyat’a ihtiyaç var mıydı? Elbette yoktu. Bu işe gönül vermiş, bu yola yıllar önce ve bizden evvel çıkmış pek çok öncü dergi ve platformun izinde biz de var olmak istedik. Onlar zaten çok güzel işler başarmışlardı, onlardan ilham alarak biz de katkı sunmak istedik. Sözün büyüsüne inandık. Bu bir sevdaydı. Biz de düştük.
Güfte Edebiyat, bir gençlik rüyasıdır. Adına “edebiyat” dediğimiz o devasa deryaya biz de bir damla su taşımayı, taşıyabilmeyi arzu ettik.
Kültüre, sanata, edebiyata dair yazı ve çalışmalarınızı mutlulukla ve memnuniyetle bekliyoruz.
Güfte Edebiyat’ın ömrünün, ömrümüzden aşkın olmasını diliyoruz.
İlk gün tevazuyla attığımız o ilk adımı asla unutmamak umuduyla….

Ayşe AY
GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Yetkili Yayımcı: Ayşe AY

Ayşe AY
GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Denizli’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. 2000 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde başladığı yükseköğrenimini Konya’da devam ettirerek 2005 yılında Selçuk Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni unvanı ve Yüksek Lisans derecesi ile tamamladı. Aynı yıl kendisi gibi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan Veli Bey ile hayatını birleştirdi. İki çocuk annesidir. Daima Edebiyat dergisinde kitap eleştirisi ve öyküleri yayımlanmıştır. “Yunusça” isimli deneme seçkisinde ve “Atasözü Ağacı” isimli hikâye seçkisinde yer almıştır. 2005 yılında Bayburt’ta başladığı meslek hayatına hâlen Nevşehir’de devam etmektedir. Lepisma Yayınları tarafından Haziran 2021’de yayımlanan Ana Dolu Hikâyeler adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Züleyha YILMAZ
EDİTÖR

1 Mart 1982’de Gaziantep’te doğdu. Mehmet Emin Zekiye Üstünel İlköğretim Okulunu, Mehmet Adil Kasap Seçkin Ortaokulunu bitirdikten sonra Bayraktar Lisesinden mezun oldu. Lisans eğitimini Gaziantep Üniversitesi Hemşirelik bölümünde tamamladı. 15 yıldır kamu hastanesinde hemşire olarak çalışmaktadır. Evli ve 3 çocuk annesidir. Öyküleri Oggito, Daima Edebiyat sitelerinde yayımlandı. Elif Ayla, Serda Kranda Kapucuoğlu’nun yazarlık atölyelerine katılmış ve halen Kaan Murat Yanık’tan yazarlık üstüne ders almaktadır. Blog yazarıdır. “zuluokuyor” adlı kişisel blog sayfasını İnstagram üzerinden yönetmektedir. Daktilo Sesleri adlı blog sayfasında da yöneticilik yapmaktadır. Kar Öykü elektronik dergisinde editörlük çalışmalarına devam etmektedir.

Veli AY
EDİTÖR

Konya’nın Ilgın ilçesine bağlı Çobankaya köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Ortaokul ve lise öğrenimini Akşehir’de Selçuklu Lisesinde tamamladı. 2000 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde başladığı yüksek öğrenimini Konya’da devam ettirerek 2005 yılında Selçuk Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni unvanı ve Yüksek Lisans derecesi ile tamamladı. Aynı yıl kendisi gibi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan Ayşe Hanım ile hayatını birleştirdi. İki çocuk babasıdır.
2008 yılında Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili Bölümünde tezli yüksek lisans eğitimine başladı. Bu süreçte Karamanlı Türkçesi ve Uygur Türkçesi üzerine çalışmalar yaptı. Aynı üniversitede tezli yüksek lisans eğitimini de tamamladı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezine bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığınca planlanan örnek soruların ve fasiküllerin hazırlanmasında görev aldı. Bakanlığın “Soru Hazırlama, İnceleme, Düzeltme ve Dizgi Çalışmaları”na katıldı.
Değişik dergilerde bilimsel ve edebi yazıları yayımlanan Veli Ay, “Yunusça” isimli deneme seçkisinde ve “Atasözü Ağacı” isimli hikâye seçkisinde yer alarak kültür kitapları alanında çalışmalarını sürdürüyor. Bunun yanında editörlük ve redaksiyon çalışmaları da yürütmektedir.
2005 yılında Nevşehir’de başladığı meslek hayatını halen Nevşehir’de sürdürmektedir. ULEDEF bünyesinde bulunan Uluslararası Dil Eğitimcileri Derneğinde (UDED) Yönetim Kurulu üyesidir ve Türkçeyle ilgili uluslararası forumlarda görev almıştır.
Uluslararası Koçluk eğitimlerini, Hızlı Okuma eğitimlerini tamamlamıştır ve uzunca bir süredir LGS öğrencilerine ve onların velilerine motivasyon seminerleri vermektedir.
Daima Edebiyat, Kar Öykü ve Kıpkıssa adlı elektronik dergilerde küçürek öyküleri yayımlanmıştır.

 

Başa dön tuşu