Deneme

GÜFTE EDEBIYAT E-DERGI TEMMUZ SAYISI YAYINDA

GÜFTE EDEBIYAT E-DERGI TEMMUZ 2022 2. SAYI YAYINDA

Güfte Edebiyat, bu ay içinden yol geçen metinler ile merhaba diyor okurlarına.

Diyor Ki bölümümüzün konuğu bu ay, en çok öykü yazarlığı ile tanıdığımız Mehmet Fırat PÜRSELİM. Güfte Edebiyat editörlerinden Züleyha YILMAZ, kendisi ile “Akılsız Sokrates” adlı öykü kitabı üzerine son derece keyifli bir söyleşi yaptı. Yazdıkları ve söyledikleri dışında, edebiyat dünyasındaki duruşuyla da dikkat çeken ve sevilen bir isim olan Mehmet Fırat PÜRSELİM’i konuk etmek bizim için onurdu.

Görüntünün Uyandırdıkları bölümümüz Esra KÖSEM’in tuval üzerine akrilik boya ile yaptığı tablosu ile açılıyor. Yol şiirleri ile bölümümüze konuk olan isimler Talat ÜLKER, İlknur İŞCAN KAYA, Ozan Fuat BOSTANCI, Yusuf GÖKBAKAN, Canan KÖKSAL, Nagihan IŞIK. Öyküleri ile aramızda olan isimler Züleyha YILMAZ, Ayla KİLECİ, Mehmet Özcan YASDIBAŞ, Serpil AKKOL, Gülhan KAHRAMAN. Başak AKÇAY “İNTO THE WİLD” filminin başında bulunan Lord BYRON’un şiirini çevirdi ve filmin değerlendirmesini yaptı bizler için. Tolga ALVER piyesi ile aramızda. Esra ŞAHİN ve Gülperi ÜNSAL da denemeleri ile bizimle. Azerbaycan sahasından Ümmü SÜLEYMANOVA da bu bölümümüzde. Biz de bir öykümüz ile “Görüntünün Uyandırdıkları”ndayız.

Sizin Güfteniz bölümü, Senem ŞAH’ın KȂBE’NİN KAPISI adlı tablosu ile açılıyor. Bu bölümde öykü türünün son yıllarda tanınan, başarılı isimlerinden Zafer ÇARBOĞA öyküsü ile bizlerle. Öyküleriyle yer alan isimler Sibel GÜNDÜZ ile Azerbaycan sahasından Habil YAŞAR ve Ülviyyə ƏBÜLFƏZQIZI. Şiirleri ile aramızda olan isimler Celalettin KURT, Şerife TEKMEN TÜRK, Mustafa TEKEREK, Osman BOZDAĞ, Jale YIKILMAZ KEVRAN, Seher YERLİKAYA, Fikret YAZICIOĞLU, Gülbahar KALKAN, Önder Yasin YILMAZ ve Azerbaycan sahasından Kübra QULİYEVA, Rafiq YUSİF. Çocuk edebiyatı alanında Cafer Tayyar TAŞYÜREK ile Meral Tuna ULUPINAR konuğumuz. Küçürek öyküleri ile Burak AKBAŞ, Fikriye ŞEREF TUĞCU bizimle. Biz de Necip TOSUN’un “Sözcükler” öyküsü üzerine yaptığımız “Özge Okumalar” ile Sizin Güfteniz’deyiz. Arka kapakta dergimiz editörlerinden Veli AY’ın küçürek öyküsü Şeyma DONDURMACI’nın illüstrasyonu ile yer aldı.

Fotoğrafları ile bu sayımızı renklendiren isimler Mehmet ŞENOL, Ferah AKTAN, Yasemin ÇİFTDOĞAN, Öznur ŞAHİN, Nur Sena AKTÜRK, Ramazan KAHRAMAN. Esra KÖSEM ve Senem ŞAH tabloları ile yer aldı bu sayımızda. Esra Kösem, Michelangelo’nun Davut heykelini noktalama çalışması olarak yeniden yorumladığı eseri ile Fikret YAZICIOĞLU’nun YONTMA AŞK DEVRİ şiirine eşlik etti. Ferah AKTAN çizimleri ile çocuk edebiyatı alanımızı renklendirdi.

Satırlarımıza “Güfte Edebiyat’a ve size, edebiyata yeni bir ses olduğunuz için ben teşekkür ederim. Müziğiniz hiç susmasın.” diyen Mehmet Fırat PÜRSELİM’in sözleri ile son verelim, kendisine, bütün yazar ve çizerlerimize tekrar teşekkür ederek.

Indirmek için:

https://gufteedebiyat.com/tr/edergi 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu