Dergiler

GÜFTE EDEBİYAT E-DERGİ BİRİNCİ SAYISI İLE YAYINDA

GÜFTE EDEBİYAT E-DERGİ 1.SAYISI İLE YAYINDA

Güfte Edebiyat, Haziran 2022 itibarıyla okurlarına e-dergi olarak merhaba diyor.

Gerek basılı gerek dijital olarak yayın yapan diğer kültür, sanat, edebiyat dergileri gibi Güfte Edebiyat da edebiyat yayıncılığına katkı sunmak istiyor.

Güfte Edebiyat ailesi olarak birbirinden kıymetli yazar, şair ve sanatçılar ile röportajlar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Genel olarak edebiyat dergilerinin son sayfalarında yer alıp çoğu zaman dikkat bile çekmeyen yazar/şair söyleşileri bizim için çok değerli. “Diyor Ki” bölümümüzü yapacağımız bu söyleşilere ayırdık.

Görüntünün Uyandırdıkları bölümümüzde her sayımız için önceden sosyal medya kanallarından paylaşacağımız görüntüden hareketle bizlere göndereceğiniz fotoğraf, çizim, karikatür, illüstrasyon, şiir ve yazılar yer alacak. Sizin Güfteniz bölümümüz ise kıymetli yazar ve çizerlerimizin konusunu kendilerinin belirleyeceği eserlerden oluşacak.

Kapak resmimizi Esra KÖSEM linol baskı tekniği ile hazırladı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Fotoğrafları ile katkıda bulunan Mehmet AYDIN, Betül ÖZDEN, Nilay TUĞRUL ve Necla Pınar AKSU’ya; çizim ve illüstrasyon çalışmaları ile aramıza katılan Asu BERK ve Şeyma DONDURMACI’ya teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Bu sayımız, dergimiz editörlerinden Züleyha YILMAZ’ın öykü yazarı M.Fatih KUTLUBAY ile “BEN DENİZLERDEN HANGİSİYİM?” adlı öykü kitabı üzerine yaptığı söyleşi ile başlıyor.

Görüntünün Uyandırdıkları bölümümüzde editörlerimizden Züleyha YILMAZ ile Merve YURTSEVER, Dilek GÜLERCE, Zehra TÜRKER öyküleri ile yer alıyor. İlknur İŞCAN KAYA ve Alaattin BAKIR ise şiirleri ile aramızda. Başak AKÇAY, Ezra POUND’un kısa şiirinin çevirisi ve onun üzerine yazdığı kısa inceleme ile bizlerle.  Tiyatro alanındaki değerli çalışmaları ile tanıdığımız Tolga ALVER de konuğumuz. Elmas TUNÇ, Gülhan KAHRAMAN küçürek öyküleri ile aramızda. Genç yazar adayımız Burhan Berkay EKEN, öyküsü ile konuğumuz.

Sizin Güfteniz bölümümüzde Talat ÜLKER, Mustafa TEKEREK, Fikret YAZICIOĞLU, Osman BOZDAĞ, Ahmet SEMERCİ, Emrah TURAN şiirleri ile yer aldı. Önder Yasin YILMAZ ve Mehmet Özcan YASDIBAŞ öyküleri ile bizimle.

Güfte Edebiyat, kapılarını Türk dünyasına da açan bir edebiyat dergisi olarak bu sayıda Azerbaycan sahasından Fərid HÜSEYN, Kübra QULİYEVA, Ümmü SÜLEYMANOVA, Qalibə CƏFƏROVA’yı  şiirleri ile Habil YAŞAR’ı öyküsü ve Cəbrayıl ŞİRƏLİYEV’i de C.MƏMMƏDQULUZADƏ’nin eser adlarından hareketle yazdığı öyküsü ile konuk ediyor.

Hatice IŞIK KÖK’ün sinema eleştirisi ile yer aldığı bu sayımız, Fikriye ŞEREF TUĞCU ve editörlerimizden Veli AY’ın küçürek öyküleri ile daha güçlü. Meral TUNA ULUPINAR çocuk edebiyatı alanında konuğumuz.

Mehmet Fırat PÜRSELİM’in “LEDLİ ZAMAN HİKÂYESİ” üzerine yazdığımız öykü çözümlemesi de Özge Okumalar bölümümüzde.

Başlarken heyecanını, heyecanımıza katan bütün Güfte Edebiyat yazarlarına teşekkür ediyoruz. Bu yolda bize verilen ilk desteğin de atılan ilk taşın da dostumuzun attığı gülün de başımızın üstünde yeri var. Bütün bunların bizi “biz” yapacağının farkındayız. Eksiklerimizle bu yola çıktık. Güfte Edebiyat ailesi olarak çok mutluyuz, umutluyuz. Önümüzdeki sayılarımızda sizleri de aramızda görmekten onur duyacağız.

Dizgiden kaynaklanan gecikme dolayısıyla özür diliyoruz.

İndirmek için:

https://gufteedebiyat.com/tr/edergi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu