Dergiler

GÜFTE EDEBİYAT EYLÜL SAYISI YAYINDA

GÜFTE EDEBİYAT EYLÜL SAYISI YAYINDA 

Güfte Edebiyat dördüncü sayısı ile yayında. Bu ay okurlarımıza “mektup”larımız var.

Kapak tasarımımız yine Görsel Yönetmenimiz Esra KÖSEM tarafından hazırlandı. Diyor ki bölümümüzde, sizleri başarılı bir öykü yazarı ve onun edebiyata dair görüşleri ile buluşturmak istedik. Diyor ki bölümümüzün bu ayki konuğu olan öykücü Zafer ÇARBOĞA ile RA’DAN DÜŞENLER adlı öykü kitabı üzerine söyleştik. İnsan olmaya, topluma, edebiyata, yazmaya ve dergi yayıncılığına dair görüşlerini bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz. 

Görsel Yönetmenimiz Esra KÖSEM’in noktalama çalışması ile başlayan Görüntünün Uyandırdıkları bölümümüzde mektuplarıyla bizi karşılayan isimler Tolga ALVER, Canan KÖKSAL ve Ahmet SEMERCİ. Jale ÖNDER DARICI, Güfte Edebiyat editörlerinden Kıymet NOKAY ÖZTÜRK, Mehmet Özcan YASDIBAŞ, Emine ABACI, Hülya SUSAM öyküleri ile bizlerle. Elmas TUNÇ kısa öyküsü ve küçürek öyküleri ile bize katıldı. İlknur İŞCAN KAYA ve Alaaddin BAKIR da mektuplu şiirleri ile… Azerbaycan sahasından Cəbrayıl ŞİRƏLİYEV, Mirze Elekber SABİR’in eser adlarından hareketle yazdığı öyküsü ile renk kattı bu sayımıza. Yine Azerbaycan sahasından Emin İBRAHİM de Cəbrayıl ŞİRƏLİYEV’in Mirze Elekber SABİR’in eser adlarından hareketle yazdığı “CÜMLƏ DƏRDİ-SƏRİMİZ SABİRANƏDİR” adlı eserin öykü mü yoksa yeni bir janr(tür) mü olduğu sorusuna cevap aradı, yazdığı inceleme yazısında.

Sizin Güfteniz bölümümüz Fikriye ŞEREF TUĞCU’nun fotoğrafı ile başlıyor. Bu bölümde Talat ÜLKER, Himmet ÇOKAL, Ahmet Rıfat İLHAN, Rıdvan YILDIZ, Kevser ÖZDAMAR, Mustafa TEKEREK, Yahya ASLAN, Salih ŞANVERDİ, Pınar SEZGİ KAYA, Ayşe Nur AÇIKGÖZ ve Yalçın SEVİM şiirleri ile bizimle buluştu. Öyküleri ile aramızda olan isimler Recep TURAN, Güfte Edebiyat editörlerinden Züleyha YILMAZ, Selim Servan DEMİREL, Dilek EKER ÖZYURT, Muhammed SARIYILDIZ ve Sümeyye Zehra KARA. Küçürek öyküleri ile de Fikriye ŞEREF TUĞCU ve Gamze BOZDAĞ SEREN… Şaziment KÜSKÜ aforizmaları ile bu sayımıza farklılık kattı. Çocuk edebiyatı alanında Nagihan IŞIK’ın kalemi, Ferah AKTAN’ın çizimi ile buluştu. Dilek ALTUNDAĞ, Kafka’nın Milena’ya Mektuplar’ı üzerine yazdı. Gülperi KARADOĞAN ÜNSAL yine deneme türündeki yazısı ile aramızda. Azerbaycan sahasından Lətifə ABBASOVA şiiri ile konuğumuz. Güfte Edebiyat editörlerinden Veli AY, bu sayımızda haikularıyla arka kapakta, Asu BERK’in çizimi ile. Sabahattin ALİ’nin MEHTAPLI BİR GECE adlı öyküsü üzerine yaptığımız öykü çözümlemesi de bu sayımızda Özge Okumalar bölümümüzde.

Fotoğrafları ile bu sayımızı zenginleştiren isimler Fikriye ŞEREF TUĞCU ve Sümeyye Zehra KARA. Bütün yazar, şair ve çizerlerimize teşekkür ederiz.

“ Popüler dergilerin edebiyattan ne kadar uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. Popüler etiketlere bakıyorlar yalnızca. Bu yüzden kendi hâlinde olan dergileri daha çok seviyorum. Yalnızca edebi kaygıları var.” diyen Zafer ÇARBOĞA’nın ve bu sayımıza ses olan yazar ve şairlerimizin satırları ve mısraları ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Okumak için:

https://gufteedebiyat.com/tr/edergi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu